Neprodané notebooky můžete získat levně

Technologie už nejsou, co bývaly. Kdysi jsme byli rádi, když se každých pár let objevil nový, rychlejší počítač nebo mobilní telefon. Dnes to vypadá, že nový chytrý telefon vychází každých 6 měsíců, a totéž platí pro notebooky. Když se tyto nové modely objeví na trhu, obchody se potřebují zbavit zásob starých notebooků a prodat je mnohem levněji, než kolik stály ještě před několika měsíci.

Pokud jste někdy předtím zkoušeli nakupovat notebook, mohlo vás ohromit obrovské množství možností. Kromě obecných hardwarových specifikací je třeba mít na paměti i další věci, jako je hmotnost, výdrž baterie a další možnosti, které jsou specifické právě pro notebooky. Měli byste zvolit větší a rychlejší přístroj, nebo byste měli zvolit přenosný přístroj 2 v 1?

Místo toho, abyste se snažili odpovědět na všechny tyto otázky samostatně, je dobrou taktikou vybrat si přednostně případ použití. Nejprve si ujasněte, co chcete s notebookem dělat. Budete na něm hrát hodně her, nebo bude sloužit výhradně ke zpracování textů a lehkému prohlížení webu? Jakmile si toto ujasníte, budete moci drasticky zúžit ideální nákup.

Co budete na notebooku dělat?

Je důležité si uvědomit, že na rozdíl od stolních počítačů není příliš snadné notebooky upgradovat. Z tohoto důvodu byste si měli před koupí konkrétního modelu ujasnit, co všechno budete dělat. Pokud jste student, který potřebuje jen něco na psaní referátů a na hodiny, můžete si pořídit lehký levný model. Zařízení střední třídy se slušným procesorem a pamětí vám poskytnou větší sílu, pokud se chystáte programovat a kompilovat. Pokud hrajete hry nebo stříháte video, budete chtít otevřít peněženku pro něco špičkovějšího s dedikovanou grafickou kartou a silným procesorem.

Jaké funkce notebooku jsou důležité?

Kategorie, které budou důležité pro většinu případů použití, jsou výkon, rychlost procesoru, grafický výkon, hmotnost, výdrž baterie, velikost obrazovky a rozpočet. Pokud plánujete používat notebook na cestách, možná budete ochotni obětovat výpočetní výkon a velikost obrazovky za nižší hmotnost a delší výdrž baterie. Na druhou stranu, pokud jej budete používat především doma připojený k síti, nemusí vám na výdrži baterie a hmotnosti vůbec záležet. Dedikovaná grafická karta přichází v úvahu, pokud plánujete hrát hry nebo renderovat video. Když už mluvíme o hrách, pravděpodobně si budete chtít pořídit také displej s vysokým rozlišením a dostatečné úložiště.

Samozřejmě existuje několik věcí, které budete chtít mít bez ohledu na to, na jaké další vlastnosti se zaměříte. Mezi ně patří např:

– Alespoň 256 GB úložného prostoru v notebooku nebo 64 GB v Chromebooku.
– Alespoň 8 GB paměti RAM nebo 4 GB na Chromebooku.
– Porty USB pro připojení periferních zařízení, jako je myš nebo externí pevné disky. Ujistěte se také, o jaký typ se jedná, protože většina myší bude vyžadovat starší porty USB-A, a ne USB-C.
– Webová kamera, abyste mohli v případě potřeby uskutečňovat konferenční hovory nebo jiné formy telekomunikace. To je v dnešním světě obzvlášť důležité.

Další možnosti, které by mohly být příjemné, ale nejsou nezbytně nutné, jsou:

– Dotykový displej, který bude standardem u většiny notebooků 2 v 1 nebo jiných notebooků podobných tabletům.
– Klávesnice s podsvícením, abyste mohli psát ve tmě.
– Obrazovka s rozlišením alespoň 1080p.
– Fotoaparát s rozlišením alespoň 1080p a slušným vestavěným mikrofonem pro videokonference.
– Nabíjení přes USB-C, abyste mohli notebook nabíjet širokou škálou kabelů namísto proprietární cihly.
– Slot na kartu microSD, abyste mohli přidat další úložiště nebo snadno přenášet fotografie z jiných zařízení.
– Moderní bezpečnostní funkce, jako je rozpoznávání obličeje nebo snímač otisků prstů.
– Nejnovější technologie Wi-Fi, jako je 802.11ax (WiFi-6), takže může využívat nejnovější bezdrátové standardy.

Věci, kterým je třeba se při nákupu notebooku vyhnout

Každý má rád dobrou nabídku, ale mějte na paměti staré přísloví “dostaneš to, za co zaplatíš”. Koneckonců, snížení nákladů se musí odněkud vzít. Možná, že výběrem něčeho příliš levného obětujete funkce, které budete nakonec potřebovat. Ušetřit nějaké peníze nyní by mohlo znamenat, že budete muset dříve upgradovat, což by vás nakonec stálo více v dlouhodobém horizontu.

Proto je tak důležité, abyste si před konečným nákupem skutečně ujasnili, co budete potřebovat. Pokud si vyberete levnější model s menší výdrží baterie, přestože budete cestovat, mohla by vám v nevhodnou dobu dojít šťáva. Nedostatečný úložný prostor předem by mohl znamenat katastrofu, zejména proto, že u některých novějších modelů je stále obtížnější upgradovat pevný disk.

Stejně tak si nepřiplácejte za věci, o kterých víte, že je nebudete potřebovat. Pokud nebudete hodně hrát hry nebo stříhat video, dobrá grafika na notebooku nese velmi vysoký příplatek. Mít možnost volby je příjemné, ale bude vám to stát za stovky dolarů? Když budete chtít supertenký a lehký notebook, když ho nepotřebujete, také to bude znamenat velké náklady a zároveň snížení výkonu. A konečně, některé prémiové funkce se vyplatí jen v okrajových případech. Vestavěné širokopásmové připojení téměř nikdy nestojí za příplatek, pokud si nejste jisti, že budete potřebovat používat internet v oblastech bez wi-fi.

Kde byste si měli koupit notebook?

Až se konečně rozhodnete pro nákup, máte tři možnosti. Buď můžete nakupovat online přímo od výrobce, nebo přes internetový obchod, jako je Amazon, nebo osobně v kamenném obchodě, jako je Best Buy. Každý z nich má své výhody a konečná volba je nakonec na vás.

Pokud víte, jaký konkrétní model a značku chcete, nákup přímo od výrobce vám poskytne nejvíce možností přizpůsobení. Nebo spíše budete mít přístup téměř ke VŠEM možnostem, včetně těch, které nemusí být v obchodech k dispozici. Přestože nákup u online prodejce může znamenat, že některé konfigurace nedostanete, máte přístup ke všem ostatním značkám. To vám dává velkou flexibilitu.

A konečně kamenné prodejny mají nejméně možností, ale dávají vám možnost si notebook před nákupem vyzkoušet a osahat. To může být důležité, pokud chcete zjistit, jak vypadá kvalita obrazu nebo pozorovací úhly naživo, nebo jak se na klávesnici píše. Navíc to urychlí vrácení a výměnu, pokud si domů odnesete šmejd nebo přístroj s okamžitými problémy.

Co se týče toho, který z těchto tří modelů vám poskytne nejlepší hodnotu, na to musíte přijít sami. Výprodeje probíhají neustále a udělat si průzkum předem je jediný způsob, jak ušetřit co nejvíce. Ve skutečnosti je provedení průzkumu pravděpodobně nejdůležitějším poznatkem z tohoto článku. Čtení recenzí a specifikací vám dokáže říci, zda platíte nejlepší cenu za notebook, který pro vás bude ideální.

ADVERTISEMENT

You May Also Like